Blog - co nowego?

Hipoterapia jest to metoda rehabilitacji osób niepełnosprawnych, w której udział biorą konie. Ma ona pozytywny wpływ na poprawę stanu dziecka, ponieważ nawiązanie uczuciowej więzi ze zwierzęciem wspomaga nie tylko rozwój samodzielności, ale także poczucie własnej wartości. 

Hipoterapia jest działaniem terapeutycznym, którego celem jest poprawa funkcjonowania człowieka w takich sferach jak: sfera fizyczna, emocjonalna, poznawcza oraz społeczna. Warto wspomnieć, że używa się do niej specjalnie przygotowanego konia, który stanowi integralną część procesu terapeutycznego. 

Jazda konna jest pięknym, lecz niebezpiecznym sportem. Konie to zwierzęta, które mimo swojego olśniewającego uroku potrafią pokazać swoją siłę. Dlatego właśnie każdy jeździec (zarówno początkujący, jak i zaawansowany) zawsze i wszędzie powinien mieć w głowie kilka najważniejszych zasad bezpieczeństwa, z którymi będzie mógł zapoznać się w tym artykule.

Jeździectwo jest coraz bardziej popularny sportem. Koniarze dość dobrze znają zalety uprawiania tej dyscypliny. Ma ona nie tylko pozytywny wpływ na nasze ciało ale także na nasz umysł. Jeśli zaczynasz swoją przygodę wśród koni i jesteś ciekawy, jak wiele dobrych aspektów zyskasz dzięki zaprzyjaźnienia się z tym sportem, zapoznaj się z poniższym artykułem. 

Aby nasze siodło jak najdłużej nam służyło należy zadbać o odpowiednią pielęgnację. Dzięki regularnie prowadzonym zabiegom czyszczenia i nawilżania sprzętu odpowiednimi produktami zachowa on swoją miękkość i elastyczność.

Maj to idealna pora roku, aby zacząć brać udział w rajdach konnych. Pogoda jest wyśmienita, roślinność całkowicie obudziła się do życia. Wszędzie jest zatem zielono, a śpiew ptaków umila drogę. 

Gdy tylko zaczyna się wiosna owady wracają do naszych kopytnych towarzyszy jak bumerang. Często ich obecność psuje nam nawet świetnie zapowiadający się trening, nie wspominając już o wjeździe w teren. Oto skuteczne sposoby, jak uchronić konia przed owadami ;). Żaden koń nie lubi gdy muchy lub inne owady kręcą się blisko ich chrap, oczu czy uszu. Większość wierzchowców reaguje nerwowo, a niektóre mają alergię na ukąszenia. Nauczmy się zatem, jak walczyć z owadami, a tym samym pomóc naszym ukochanym przyjacielom. 

W ostatnim artykule wyróżniliśmy tylko niektóre nietypowe konkursy jeździeckie. Czas na kolejną dawkę ;). 

Mogłoby się wydawać, że w jeździeckim świecie mamy tylko takie konkurencje jak: WKKW, ujeżdżenie, skoki przez przeszkody, reining, woltyżerka i rajdy długodystansowe. Są to konkurencje, które są zatwierdzone przez Narodową Federację Jeździecką (FEI). Jednak to nie wszystkie istniejące konkursy, możemy znaleźć też inne - bardziej różnorodne, a czasem nawet zaskakujące ;). 

Powoli żegnamy zimę i przygotowujemy się do nowego sezonu jeździeckiego, a także do kolejnych wyzwań i konkursów, które czekają na nas w tym roku. Udział w różnych zawodach związany jest często z transportem naszego wierzchowca. Co więc należy wiedzieć o przewożeniu konia? Jak się do tego przygotować?