Siodło konne to nie tylko narzędzie jeździeckie, ale także kluczowy element zapewniający komfort i bezpieczeństwo zarówno jeźdźcom, jak i koniom. Budowa siodła składa się z widocznych i niewidocznych komponentów, z których każdy pełni istotną rolę w zapewnieniu optymalnego doświadczenia podczas jazdy.

Komponenty siodła, które są niewidoczne:  

  •        Terlica:

Jest główną częścią siodła, pełniącą rolę podpory. Jej kształt wpływa zarówno na wygląd siodła, jak i jego dopasowanie do grzbietu konia (np. głębokość łęku). Do produkcji terlic stosuje się specjalne materiały syntetyczne, które zachowują swój kształt i są lekkie. Mają one również wysoką wytrzymałość, nie wymagając dodatkowych wzmocnień, które mogłyby zwiększyć wagę siodła. Istotną zaletą syntetycznej terlicy jest jej zdolność do dostosowania się do zmieniającego się ciała konia w trakcie treningu i starzenia się. Terlica jest pokrywana wyściółką, a całość może być owinięta naturalną skórą, ekoskórą lub innym materiałem syntetycznym. Najtrwalszym wyborem jest naturalna skóra, która dodatkowo dopasowuje się podczas użytkowania. Skóra jest bardziej odporna na przetarcia niż materiały syntetyczne, ale wymaga regularnej pielęgnacji.

  •        Panele siodła: 

Kluczowy elementy konstrukcji, bezpośrednio oddziałują na grzbiet konia, umożliwiając równomierne rozłożenie ciężaru jeźdźca. Ich funkcją jest uniesienie terlicy siodła w taki sposób, aby zapewnić miejsce na kręgosłup konia między nimi. Dlatego tak istotne jest odpowiednie wypełnienie paneli, które nie ulegnie deformacji w wyniku regularnego użytkowania. Wśród paneli siodła wyróżniamy kilka rodzajów wypełnienia:

Panele z wypełnieniem lateksowym, cechujące się wysoką trwałością i odpornością na odkształcenia, niezależnie od czasu użytkowania. Jednakże są one stosunkowo twarde w porównaniu do paneli z innym rodzajem wypełnienia, np. wełnianego. Nie można również dowolnie formować paneli lateksowych, dlatego trudniej jest je dopasować do zmieniającej się muskulatury konia.

Panele wyposażone w wypełnienie z wełny, zarówno syntetycznej, jak i naturalnej, są bardziej elastyczne pod naciskiem i łatwiej dopasowują się do anatomicznego kształtu konia. Główną korzyścią płynącą z zastosowania paneli wełnianych jest możliwość regulacji ich kształtu, co umożliwia precyzyjne dostosowanie do grzbietu konia.

         Wykorzystanie odpowiednich materiałów i technologii w produkcji niewidocznych komponentów siodła, takich jak terlica i panele, ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i komfortu konia oraz efektywności jeźdźca. Zrozumienie roli tych części siodła może pomóc w wyborze odpowiedniego siodła dla danego konia i jeźdźca, co przyczyni się do poprawy wyników sportowych oraz ogólnego dobrostanu konia.