Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, skrótowo znany jako WKKW, to jedna z najwspanialszych i najtrudniejszych dyscyplin jeździeckich, która zdobyła sobie szczególne uznanie jako "Królowa wszystkich dyscyplin jeździeckich." Jest to konkurencja olimpijska, która stanowi prawdziwe wyzwanie zarówno dla jeźdźca, jak i konia, sprawdzając ich wytrzymałość, wszechstronność i zdolności. Historia tej dyscypliny sięga czasów wojskowych tradycji i rozkwitła na arenie międzynarodowej, przyciągając zawodników z całego świata.

     Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego ma swoje korzenie w tradycjach wojskowych i wojennych konkurencjach jeździeckich. Początki tej dyscypliny sięgają czasów, gdy zdolności koni w walce i wszechstronność jeźdźców były niezbędne na polu bitwy. Pierwszy konkurs zbliżony do współczesnego WKKW miał miejsce w 1902 roku w Paryżu, jednak dopiero od 1912 roku jest rozgrywany jako dyscyplina olimpijska. Na początku tylko oficerowie czynnej służby wojskowej mieli możliwość wzięcia udziału w tych zawodach. Dopiero w 1956 roku zawodnicy cywilni zostali dopuszczeni do rywalizacji, a w 1964 roku kobiety po raz pierwszy stanęły na starcie WKKW.

     WKKW to dyscyplina o dużym zróżnicowaniu poziomów trudności, co pozwala zawodnikom na rozwijanie swoich umiejętności w miarę postępującej kariery. W Polsce rywalizacja jest podzielona na różne klasy, od CNC 80, które jest początkowym stopniem i przeznaczone dla młodych koni, aż do CCI 5*, który to jest najwyższym poziomem trudności i jest rzadko rozgrywany na całym świecie. Międzynarodowe zawody WKKW są również podzielone na serie krótkie (S) i długie (L), które różnią się długością trasy i liczbą przeszkód, co dodaje różnorodności i trudności zawodom.

     Wszystkie aspekty rywalizacji w WKKW odbywają się z ogromnym naciskiem na dobrostan konia. Konie są pod stałą opieką lekarzy weterynarii przed, w trakcie i po zawodach. Przed każdą próbą przechodzą dokładne badania i przeglądy, a ich stan zdrowotny jest monitorowany przez cały czas. Pierwsze badanie odbywa się po przyjeździe na teren zawodów, a kolejne przed każdą z prób. Idea dbałości o konia jest nadrzędna w WKKW, a każde działanie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia koni uczestniczących w zawodach.

     Najważniejszymi zawodami w tej dyscyplinie są oczywiście Igrzyska Olimpijskie, na których WKKW stanowi poważną konkurencję. Inne prestiżowe imprezy to Mistrzostwa Świata, Puchar Świata, Igrzyska Kontynentalne, Mistrzostwa Kontynentu i Puchar Kontynentu. Polska ma również swoje krajowe rozgrywki, takie jak Mistrzostwa Polski, Puchar Polski, Zawody Krajowe, Mistrzostwa Regionalne i Mistrzostwa Polski Młodych Koni.

     Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego to fascynująca dyscyplina jeździecka, która łączy w sobie elementy ujeżdżenia, biegu terenowego i skoków przez przeszkody. To rywalizacja, która stawia ogromne wymagania zarówno przed jeźdźcem, jak i koniem, sprawdzając ich wytrzymałość, precyzję i zdolności skokowe. Historia WKKW sięga tradycji wojskowych i rozwinęła się na arenie międzynarodowej, przyciągając zawodników z całego świata. Klasyfikacje i poziomy trudności pozwalają zawodnikom rozwijać swoje umiejętności w miarę postępującej kariery, a cała rywalizacja skupia się na zapewnieniu dobrostanu koni.