Czyszczenie konia ma kilka kluczowych celów. Po pierwsze, pozwala usunąć brud, pot i kurz, który mógłby powodować otarcia czy podrażnienia skóry pod sprzętem jeździeckim. Po drugie, to doskonała okazja do sprawdzenia ogólnego stanu sierści, skóry i kończyn, co umożliwia wychwycenie ewentualnych urazów czy problemów zdrowotnych. Ponadto, regularne czyszczenie to nie tylko aspekt higieniczny, ale także budowanie więzi z koniem, umożliwiając obustronne zrozumienie i zaufanie. 

        Konia warto czyścić przed każdą jazdą, po treningu, po dniu spędzonym na padoku. Nie ma górnego limitu pielęgnacji, więc można również czyścić do konia kilka razy dziennie. Istotne jest, aby robić to regularnie.

        Najlepiej jest wyprowadzić konia na wyznaczone stanowisko lub korytarz stajni. Unikamy czyszczenia w boksie, aby nie osadzać brudu na sianie i ściółce. Przywiązywanie konia ułatwia również samą procedurę czyszczenia.

        Rozpoczynamy od usunięcia zaklejek na sierści i zaschniętego błota. Do tego celu używamy zgrzebła typu iglak lub magicbrush — plastikowych szczotek z ząbkami. Czyszczenie powinno odbywać się od głowy w stronę zadu, zgodnie z kierunkiem sierści. W przypadku dużych ilości zaschniętego błota lub w trakcie gubienia zimowej sierści warto sięgnąć po zgrzebło. Zgrzebło metalowe jest skuteczne, ale należy używać go delikatnie, aby uniknąć zranienia konia.

        Do wyczyszczenia kurzu i pyłu z sierści używamy najpierw twardej szczotki. Najpierw zaczesujemy pod włos, aby wydobyć brud spod sierści zwierzęcia, a potem z włosem, żeby wydobyty brud zebrać na szczotkę. Szczotki miękkie działają jak miotełki, usuwając drobny kurz. Ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na czystość miejsc, w których podczas jazdy przypada sprzęt, gdyż właśnie tam występuje największe ryzyko powstania otarć. Podczas czyszczenia włosianymi szczotkami warto korzystać ze zgrzebła metalowego, aby usunąć wbitą sierść i kurz ze szczotki.

        Do czyszczenia kopyt używamy specjalnej kopystki lub szczotko-kopystki z twardą szczoteczką. Metalowym trzpieniem usuwamy wszelkie nieczystości z kopyta, a szczoteczką omiatamy podeszwę. Kopyta należy czyścić regularnie, szczególnie w deszczową pogodę, aby zapobiec gniciu strzałek.

        Do rozczesywania grzywy i ogona używamy specjalnej szczotki. Przed czyszczeniem zaleca się używanie odżywek, które ułatwiają proces i chronią włosy. Ogon warto regularnie rozdzielać delikatnie palcami, aby uniknąć splątania i sklejenia. Zbyt częste czesanie może prowadzić do utraty włosa. 

        Na sucho konie czyścimy regularnie, natomiast kąpiemy je w ciepłe dni po treningach, dzięki czemu chłodzimy rozgrzanie mięśnie.

        Nie należy również zapominać, że dobrze jest, jeśli każdy koń posiada własny zestaw szczotek. W ten sposób minimalizujemy ryzyko przenoszenia się chorób skórnych między końmi.

        Prawidłowe czyszczenie konia to nie tylko zadanie pielęgnacyjne, ale również sposób na budowanie relacji i zrozumienia między jeźdźcem a koniem. Regularna kontrola stanu sierści i skóry pozwala zauważyć ewentualne problemy zdrowotne.