Wybór stajni dla konia

Niektórzy właściciele koni nie są świadomi, jak ważne jest zadbanie o dobre warunki bytowe ich zwierząt. Kluczowym dla dobra koni jest przebieg ich życia zgodnie z końską naturą. 

Jaka zatem będzie najlepsza stajnia dla konia? 

To wcale nie jest proste pytanie! A odpowiedź na nie wbrew pozorom nie jest wcale taka oczywista. W pierwszej kolejności należy pamiętać o pierwszorzędnych potrzebach, czyli przemieszczanie się ze stadem oraz ciągłym dostępie do wody, paszy, a także świeżego powietrza. Istotne jest, aby zapewnić zwierzęciu potrzebne schronienie, ponieważ warunki atmosferyczne są zmienne (słońce, wiatr, deszcz, czy śnieg). 

Mamy kilka możliwości zakwaterowania dla koni:

  • Łąki trawiaste - “stajnie” na świeżym powietrzu, najbliżej natury
    To rodzaj zakwaterowania, w którym konie mogą paść się całodobowo i mają schronienie. Takie rozwiązanie jest najbliższe natury. Konie nie są zamykane w boksy, nie są również wiązane. Same dokonują wyboru, czy wolą stać na dworze, czy preferują skorzystać ze schronienia. 

  • Stajnia angielska - to całkowicie odmienne, bardzo ciekawe rozwiązanie. W tego typu zakwaterowaniu znajdziemy boksy, które otwierają się na zewnątrz. Konie mają tutaj możliwość wystawienia głowy i obserwowania otoczenia. Najważniejsze jednak, że angielskie stajnie zapewniają koniom stały dostęp do świeżego powietrza. To idealne rozwiązanie dla wierzchowców, u których występują problemy oddechowe, czy alergie. 

  • Stajnia typu zamkniętego - to alternatywne zakwaterowanie, które sprawdza się dla zawodników, hodowców, a także właścicieli koni sportowych, rekreacyjnych oraz zaprzęgowych. Ten rodzaj systemu daje możliwość większej kontroli zwierząt zapewniając tym samym bezpieczeństwo. Takie rozwiązanie uniemożliwia koniom wzajemną agresję, ogranicza gryzienie, czy kopanie się wśród wierzchowców. Co więcej stajnia zamknięta osłania konie przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi oraz stale kontroluje sposób ich żywienia i pory karmienia. Ma to szczególną istotność w przypadku koni sportowych i rekreacyjnych. Dodatkowo jest to idealne rozwiązanie dla koni, które są kontuzjowane lub są w trakcje leczenia czy też rekonwalescencji. 

  • stanowisko stajnie - dziś już mniej znane, jednak dawniej był to bardzo popularny sposób trzymania wierzchowców, szczególnie w kwestii koni pracujących. Konie były trzymane na stanowiskach i zawiązywane do dolnej części żłobu.  System był prosty i pozwalał na oporządzenie konia pod pełną kontrolą. Co więcej umożliwia łatwy dostęp do rumaka oraz przygotowanie go do pracy w zaprzęgu lub pod siodłem. Tego typu rozwiązanie jednak nie dawało koniom odpowiednich warunków bytowych, dlatego dziś nie jest już praktycznie stosowane. 

A wy jak trzymacie swoje konie?