Wszystko, co musisz wiedzieć o popręgu.

Zapamiętanie wszystkich nazw i funkcji sprzętu jeździeckiego sprawia problemy wielu początkującym jeźdźcom. Czy wiecie do czego służy popręg i jak prawidłowo go zapiąć? Jeśli nie, to wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu ;).

Dzięki znajomości wszystkich elementów osprzętu jeździeckiego możemy czuć większy komfort podczas czynności związanych z przygotowaniem konia do jazdy. Co więcej zwiększa to również bezpieczeństwo podczas tej aktywności. Wiele rzeczy uczymy się w praktyce, jednak warto też zadbać o naszą wiedzę teoretyczną. Pozwoli to na lepszy start ;). 

Zacznijmy od początku, czyli od tego, czym jest popręg: to szeroki pas, który zapinamy pod końskim burzem. To właśnie dzięki niemu siodło trzyma się nieruchomo na końskim grzbiecie. Szczególną rolę odgrywa podczas skoków i szybszej jazdy, ale również podczas jazdy osób początkujących, które nie mają jeszcze wyćwiczonej równowagi oraz stabilnego dosiadu. Kolejną rolą popręgu jest zapobieganie otarć od siodła na skórze konia. Pamiętajmy, że jest ona wrażliwa i o tego typu skaleczenia bardzo łatwo. Popręg zapobiega również upadkom jeźdźca z konia. 

Jak prawidłowo zapinać popręg?

Pamiętajmy, że nieprawidłowo dobrany oraz zapięty popręg może powodować dyskomfort u konia i go obcierać. Dlatego kluczowym elementem nauki jest odpowiednie przygotowanie konia do jazdy. 

Popręg podpinamy do przystuł, czyli pasków znajdujących się po obu stronach siodła. Najczęściej spotkamy trzy przystuły po każdej stronie, popręg natomiast ma dwie klamry. Zapinamy go do pierwszej oraz trzeciej przystuły. Środkowa z nich jest przystułą zapasową. Podczas zakładania siodła pamiętamy, aby odległość popręgu od łokcia konia była mniej więcej szerokości dłoni.

Ważne jest, aby nie zapinać popręgu na siłę. Możemy najpierw zapiąć klamry dość luźno, na tyle, aby siodło nie przesuwało się na grzbiecie. Gdy przejdziemy się kawałek z koniem w ręku stworzy się “luz” pod popręgiem spowodowany ruchem i oddychaniem konia. Wówczas możemy podpiąć popręg parę dziurek wyżej.  Prawidłowo zapięty popręg to taki, który nie powoduje przesuwania się siodła się podczas wsiadania. Kolejne podpięcia warto wykonać już z konia, zazwyczaj przed kłusem i przed galopem. 

Jak podciągać popręg z konia? 

Aby podciągnąć popręg z konia należy nogę umieszczoną w strzemieniu przełożyć nad poduszkę kolanową siodła i go dociągnąć. Drugą metodą, jakiej można spróbować jest odsunięcie nogi delikatnie w tył, za popręg i wówczas jego podciągnięcie. Metoda ta jest często stosowana w przypadku młodych lub nerwowych koni, ponieważ mimo, że nie jest zbyt wygodna, jest dużo bardziej bezpieczniejsza. 

Jak sprawdzić, czy popręg jest prawidłowo zapięty?

Ostatecznie popręg powinien być zapięty ciasno, ale umożliwiać równocześnie koniowi swobodny ruch oraz oddychanie. Musi jednak utrzymywać siodło w stabilnej pozycji. Obie klamry powinny być podpięte równo, a sam popręg musi leżeć prosto, nie może być przekrzywiony, skręcony bądź brudny. To bardzo istotne, ponieważ zaschnięte błoto powoduje otarcia u konia. Najczęstszą metodą sprawdzania, czy popręg jest prawidłowo zapięty jest włożenie dwóch palcy za popręg.

W razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej zapytać instruktora o pomoc ;).