Ubiór jeździecki w pigułce - część II

Z ostatniego artykułu znacie już wszystkie elementy garderoby jeźdźca - poza obuwiem i jego elementami. Czas na kolejną dawkę wiedzy! Jesteście gotowi? Zapraszamy do czytania ;)

Obuwie jeździeckie 

Wyróżniamy kilka rodzajów butów jeździeckich: 

Oficerki jeździeckie  -to wysokie buty wykonane z naturalnej bądź ekologicznej skóry. Cholewka tego typu obuwia powinna kończyć się jak najwyżej, zachowując swobodę zgięcia w kolanie. Możemy spotkać się z oficerkami wsuwanymi, zapinanymi na zamek (z przodu, z tyłu bądź po zewnętrznej stronie łydki) ale także z wiązanymi. Obuwie to powinno być dopasowane, zamek nie może być po wewnętrznej stronie łydki, a podeszwa powinna być gładka z delikatnym obcasem. 

Sztyblety jeździeckie - również wykonane są z naturalnej bądź ekologicznej skóry, sięgają natomiast do kostki, podobnie jak w oficerkach, ich podeszwa ma delikatny obcas i gładką podeszwę. Zazwyczaj mają gumowy ściągacz po obu stronach w okolicach kostki. Możemy się spotkać także z takimi zapinanymi na zamek (z przodu lub tyłu) lub z sznurowanymi (większość nich jest dodatkowo wyposażona w zamek).
Ten rodzaj obuwia nie chroni jednak naszych łydek, dlatego zaleca się ubieranie do nich sztylpów. 

Obuwie do jazdy konnej można zastąpić butami z gładką podeszwą. Dobrym wyborem będą także buty, które imitują buty jeździeckie. Należy jednak zwrócić uwagę, aby nie miały one żadnych klarm i wystających elementów. Buty te nie mogą posiadać także zamka od wewnętrznej strony, ponieważ może on drażnić konia. 

Sztylpy - są to ochraniacze na łydki, które nosi się z sztybletami. Wykonane są nie tylko ze skóry, ale także z zamszu, czy innego materiału. Zakończone są gumką, która układa się w przestrzeni pod obcasem. Ich długość powinna sięgać do kolana, tak jednak aby nie krępowały ruchów. 

Skarpety jeździeckie - są to wysokie skarpetki, które można zastąpić podkolanówkami - te jednak charakteryzują się mniejszą wytrzymałością. Zakładane są na nogawkę bryczesów, pod sztylpy i oficerki zapobiegając tym samym zwijaniu się i marszczeniu materiału. Zalecamy je dla wszystkich jeźdźców niezależnie od poziomu zaawansowania. 

Jeśli potrzebujesz pomocy przy zakupie stroju jeździeckiego zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego lub do kontaktu - chętnie Państwu doradzimy ;).