Ubiór jeździecki w pigułce 

Twoja przygoda jeździecka się rozpoczęła? Zastanawiasz się nad zakupem wyposażenia jeździeckiego, które sprawi, że na grzbiecie będziesz wyglądać jak prawdziwy jeździec? Ten artykuł pomoże Ci wzbogadzić garderobę o najpotrzebniejsze elementy stroju jeździeckiego! Nie martw się - nie musisz na początku kupować wszystkiego, podpowiemy Ci, czy możesz zastąpić poszczególne części ubioru. 

Po pierwsze i najważniejsze - kask jeździecki
Jego zadaniem jest chronić głowę  przed urazami  w razie wypadku. Dlatego NIGDY nie wsiadaj na konia bez kasku. W stajniach często dostępne są kaski, które można wypożyczyć na czas jazdy. Podpowiadamy jednak, że ten zakup nie ominie żadnego koniarza. 

Przy zakupie kasku pamiętaj o dwóch podstawowych kwestiach: 

  1. Kask powinien być idealnie dopasowany. Jak to sprawdzić? Musi on pozostać nieruchomo na głowie, nawet gdy paski nie są zapięte.  

  2. Zwróć uwagę, czy ma on atest - to właśnie on gwarantuje ochronę głowy. Nie polecamy zakupu używanych kasków. Nie mamy wówczas gwarancji, że jego struktura nie została naruszona podczas jakiegoś upadku. Niektóre pęknięcia nie są widoczne gołym okiem - w kasku mogą być również mikropęknięcia, które po kilku upadkach lub upuszczeniu kasku przestają gwarantować nam bezpieczeństwo. 

Koszulka jeździecka - to dowolny element jeździecki. Warto jednak, aby koszulka przylegała do skóry, a ramiona, dekolt i plecy były zakryte. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych otarć. 

Bluza lub kurtka jeździecka - w zależności od pogody może być to polar, sweter lub kurtka. Zwróć jednak uwagę, aby jej długość kończyła się na wysokości bioder lub pośladków - tak aby nie siadać na niej podczas jazdy. 

Kamizelka ochronna - przydatna tak naprawdę na każdym etapie zaawansowania. Zapewnia nam ochronę kręgosłupa i klatki piersiowej. Podczas zakupu, podobnie jak przy zakupie kasku, warto zwrócić uwagę na atesty. 

Rękawiczki jeździeckie - totalny must have jeździecki. Pozwalają uniknąć otarć, które powoduje trzymanie wodzy podczas jazdy. Na samym początku można je zastąpić rękawiczkami ogrodniczymi - wybierz te, które mają gumowe wypustki antypoślizgowe). Z czasem polecamy w zainwestowanie w profesjonalne rękawiczki jeździeckie, ponieważ tylko one posiadają wzmocnienia między palcem małym, a serdecznym i kciukiem oraz palcem wskazującym. 

Bryczesy jeździeckie - to nic innego, jak spodnie jeździeckie. Nie mają one szwów od wewnętrznej strony nogawki. Firmy jeździeckie oferują szeroki wybór - spodnie możemy dostać w ciekawej kolorystyce, wykonane mogą być także z różnych materiałów. Bryczesy występują w dwóch wersjach: 

  • z krótkim lejem - wówczas wzmocnienie materiału występuje jedynie w okolicach kolana - dlatego nazywany jest również lejem kolanowym, 

  • z pełnym lejem - obejmuje on wewnętrzną część kolan łydek i ud. 

Na początku naszej przygody jeździeckiej bryczesy można zastąpić przylegającymi spodniami bądź legginsami. Polecamy legginsy bezszwowe z miękkiego materiału - wówczas nie będziemy odczuwać dyskomfortu spowodowanego szwem, który idzie od wewnętrznej strony uda.

Jesteście ciekawi, jakie wyróżniamy obuwie jeździeckie? O tym już w kolejnym artykule ;) 

Jeśli potrzebujesz pomocy przy zakupie stroju jeździeckiego zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego lub do kontaktu - chętnie Państwu doradzimy ;).