Rodzaje popręgów 

Kiedy już wiecie, czym jest popręg i do czego służy czas poznać jego rodzaje. Na wstępie warto zaznaczyć, że prawidłowe dopasowanie tego elementu wyposażenia jeździeckiego jest bardzo ważne. Źle dopasowany popręg może doprowadzić do otarć, usztywnienia czy też zapoprężenia. 

Na co więc zwrócić uwagę?
Przede wszystkim na długość. Będzie ona różna w zależność od rodzaju popręgu. Pamiętajcie, że wysokość konia nie ma znaczenia dla obwodu klatki piersiowej konia. 

Popręg ujeżdżeniowy 

Kluczowym jest zwrócenie uwagi na długość przytsuł. Prawidłowo dobrany popręg powinien leżeć mniej więcej równi po obydwóch stronach siodła, jednak będą na tyle długie, aby schować je w szlufki lub rękaw popręgu. Zwróćcie również uwagę na umiejscowienie sprzączek. Nie mogą one znajdować się na wysokości łokcia konia, ponieważ  powoduje to otarcia. 

Popręg wszechstronny/skokowy 

W przypadku tego popręgu sprawa jest dużo prostsza. Popręg po obu stronach siodła powinien znajdować się na siodle, a nie poniżej jego, bo nie mają one często przedłużonych części, które chronią brzuch, jak to jest w przypadku popręgów ujeżdżeniowych. Najłatwiej sprawdzić jego długość podczas dopinania popręgu. Jeśli nie macie już żadnych dziurek lub tylko jedną to jest on zdecydowanie za długi. Zwłaszcza jeśli model ma gumy. Gdy koń w trakcie treningu wypuści powietrze siodło zacznie przesuwać się po grzbiecie i spowoduje otarcia.  

Ważny jest również materiał z jakiego wykonany jest popręg.

Popręgi neoprenowe - są wytrzymałe i mocne, łatwe w czyszczeniu, ich mi minusem jednak jednak jest zmniejszona przepuszczalność powietrza oraz wilgoci. 

Popręgi skórzane - mają wysoką oddychalność i wytrzymałość. Są jednak trudniejsze w utrzymaniu, ponieważ skóra w kontakcie z potem sztywnieje - warto je czyścić i natłuszczać systematycznie. 

Popręgi bawełniane - stosunkowo dobrze wchłaniają wilgoć i przepuszczają powietrze. Mają jednak krótką żywotność i bardzo wchłaniają nie tylko brud, ale też drobnoustroje. 

Popręgi sznurkowe perlonowe/akrylowe - ten rodzaj popręgu dobrze oddycha, łatwo się czyści, ale ma jedną dużą wadę - nie wchłania wilgoci, w dodatku jest też średnio wytrzymały. 

Popręgi z wypełnieniem - bardzo dobrze dostosowują się do ciała konia, ale całkowicie blokują oddychanie skóry. 

Jak widzicie warto nie tylko zadbać o siodło konia, ale również o popręg.