Jazda konna jest pięknym, lecz niebezpiecznym sportem. Konie to zwierzęta, które mimo swojego olśniewającego uroku potrafią pokazać swoją siłę. Dlatego właśnie każdy jeździec (zarówno początkujący, jak i zaawansowany) zawsze i wszędzie powinien mieć w głowie kilka najważniejszych zasad bezpieczeństwa, z którymi będzie mógł zapoznać się w tym artykule.

Po pierwsze:

 • Nie podchodź do konia od tyłu! Konie mają możliwość widzenia, tylko tego, co znajduje się po ich bokach. Na wprost przed koniem i za nim znajduje się tak zwane martwe pole - kto obszary, których koń widzi. Właśnie dlatego, zanim podejdziemy po konia, powinniśmy go przed tym uprzedzić, przykładowo wypowiadając jego imię. 

Po drugie:

 • Trzymając konia na wodzy lub lonży, idziemy po jego lewej stronie, jest to jedna z podstawowych zasad poruszania się z koniem po obiekcie stajennym. Ciekawostką jest, że jest to zwyczaj, który  wywodzi się aż z czasów średniowiecza. Warto go przestrzegać nie tylko dla swojego bezpieczeństwa, ale także innych osób i koń na terenie stajni.

Co więcej:

 • Zadbaj o to by koń, za którego odpowiadasz/którego prowadzisz, był zawsze w odległości przynajmniej 2 metrów od innego konia.
 • Pamiętaj, aby mieć oczy dookoła głowy. Nie dopuszczaj by konie, które się nie znająnie lubią, wzajemnie się podgryzały lub obwąchiwały. Uważnie obserwuj otoczenie, by zminimalizować sytuacje, w których koń np. ulega spłoszeniu.
 • Przy czyszczeniu kończyn i kopyt zachowaj szczególną ostrożność, wykonują tą czynność zgodnie z zalecaną kolejnością; lewa przednia noga, lewa tylna noga, prawa przednia noga, prawa tylna noga. 
 • Zanim osiodłasz konia, sprawdź, czy ogłowie na pewno jest poprawnie założone, a także czy wszystko jest w dobrym stanie. Zwróć uwagę na stan rzemieni policzkowych i wodzy, stan puślisk, popręgu i przystuł. Przed osiodłaniem konia, dokładnie sprawdź, czy nie ma żadnych skaleczeń czy innych niepokojących śladów. Późnej przejdź do dokładnego wyczyszczenia konia. Szczególną uwagę poświęć czyszczeniu grzbietu, kłębu oraz miejsca, w którym będzie znajdował się popręg.

Bezpieczeństwo podczas jazdy

 • Ważne jest, by twoja stopa zawsze przywierała do strzemienia w najszerszym punkcie stopy. Nie można dopuścić, by stopa wpadała do strzemienia aż po obcas.
 • Kiedy popręg jest zapięty do jazdy, nie pozwalaj, by koń opuszczał głowę do ziemi. Może zajść wtedy zapoprężenia, czyli uraz mięśni piersiowych znajdujących w okolicy mostka. Uraz ten powstaje właśnie z powodu przemieszczania się wyżej wspomnianych mięśni pod mocno dopiętym popręgiem. 
 • Bardzo ważne jest, aby po twardej powierzchni np. asfalcie jeźdź tylko stępem.
 • Podczas jazdy, niezależnie czy odbywa się ona na ujeżdżalni, na czworoboku czy w ternie - zawsze mijaj innego jeźdźca po lewej stronie.
 • Podczas postoju, czyszczenia, ubierania konia nigdy nie przywiązuj go do miejsc przeznaczonych do tego za wodze! Załóż koniowi kantar i przyczepiony do niego uwiąz, zawiąż do beli bezpiecznym węzłem.

Jazda konna przynosi wiele radości w życiu jeźdźca, nie wolno mu jednak zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa stosowanych w jeździectwie. Stosując je przy każdych odwiedzinach w stajni wchodzą one w nawyk i po pewnym czasie stają się jeździecką codziennością.