Po co leje w bryczesach?

Elementem, na który najczęściej zwraca się uwagę przy zakupie spodni jeździeckich jest lej. Co należy o nim wiedzieć, aby w odpowiedni sposób spełniał swoje zadanie?

Dobre bryczesy to takie, w których jeździec czuje się komfortowo i bezpiecznie. Różnorodność modeli sprawia, że ich zakup wcale nie jest taki prosty i oczywisty. W sklepach możemy zobaczyć bryczesy z różnych materiałów, w różnych kolorach, z różnym stanem, a przede wszystkim z pełnym lepiej lub kolanowym. Ilość wyborów, jakie musimy dokonać przy zakupie jest całkiem spora. 

Na początku warto wiedzieć do czego służy lej w bryczesach jeździeckich. Bryczesy powinny przede wszystkim dawać pełen komfort użytkownikowi. Są one obcisłymi spodniami, które w miejscach styku z siodłem nie posiadają szwów, przylegają gładko do ciała, tak aby nie tworzyć żadnych fałdek, które mogłyby uwierać jeźdźca.  Zrobione są z elastycznego materiału, który zapewnia swobodę ruchów. Lej daje większą stabilność i przyczepność w siodle, co jest niezwykle ważne, szczególnie w przypadku jeźdźców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę w tym sporcie. Co więcej leje chronią nogi przed otarciami, a także powodują, że bryczesy są trwalsze i ich materiał tak szybko się nie niszczy. 

Wyróżniamy dwa rodzaje bryczesów: 

  • pełnolejowe - wzmocnienie zaczyna się od połowy łydki, przez wewnętrzną stronę ud, aż do pośladków. Materiał, który zwiększa przyczepność pokrywa zatem cały obszar nóg, który ma kontakt z siodłem i chroni go przed otarciami. 

  • z krótkim lejem, inaczej zwany też lejem kolanowym lub pół lejem zajmuje tylko obszar pod łydki do kolan po wewnętrznej stronie nóg. Są one bardziej przewiewne niż pełnolejowe bryczesy. 

Które bryczesy zatem wybrać? 

Pełnolejowe bryczesy są polecane zazwyczaj osobom początkującym, ponieważ zwiększają ich bezpieczeństwo i stabilność w siodle. Co więcej pomagają w utrzymaniu odpowiedniej pozycji podczas jazdy, a także powodują, że czują się oni pewniej. Ten rodzaj spodni jeździeckich chętnie jest również wybierany przez ujeżdżeniowców. Natomiast te z lejem krótkim przez jeźdźców skaczących przez przeszkody i bardziej zaawansowanych. 

Warto też wiedzieć, że lej może być wykonany z różnych materiałów: 

  • lej materiałowy - jest najprostszym i jednocześnie najtańszym rodzajem. Jego wykonanie polega na podszyciu kolejnej warstwy materiału, przykładowo bawełny w odpowiednich miejscach. Nie zapewnia on jednak większej stabilności w siodle, a przedłuży jedynie trwałość spodni. 

  • lej skórzany - dawniej wykonywany był z naturalnej skóry. Ze względu na trudność w pielęgnacji aktualnie wykonuje się go z materiału podobnego do zamszu lub ze skóry syntetycznej. Dzięki temu podczas prania nie ulega on kurczeniu się, a także po dłuższym czasie użytkowania nie twardnieje. Ten rodzaj bryczesów zapewni dobrą stabilność w siodle i ochroni skórę przed otarciami. 

  • lej silikonowy - zdecydowanie najbardziej popularny rodzaj lejów używanych przy produkcji spodni jeździeckich. Zapewnia bardzo dobrą przyczepność, zmniejsza ilość szwów, a dodatkowo sprawia, że bryczesy są przewiewne i niemal idealnie dopasowane do ciała.