Odznaka jeżdżę konno - opieka stajenna 

Do egzaminu “Jeżdżę Konno” może przystąpić osoba, która rocznikowo ukończyła 6 lat. Składa się on z dwóch części: opieka stajenna oraz pokazanie na koniu podstawowych elementów. Każdy etap nie jest oceniany na skali stopniowej, a jedynie poprzez przyznanie statusu “zaliczony” i “niezaliczony”

Część I - opieka stajenna 

Zadania, które wchodzą w tę część egzaminu to elementy, które każdy jeździec wykonuje zarówno przed, jak i po jeździe. W środowisku jeździeckim nazywamy je dobrymi praktykami lub podstawami, które obowiązują każdego jeźdźca bez względu na stopień zaawansowania jego umiejętności. Z czasem przychodzą one rutynowo i automatycznie, do tego stopnia, że nawet za dużo się nie zastanawiamy, gdy je wykonujemy. 

Radzimy przygotować sobie wcześniej sprzęt jeździecki oraz szczotki i umieścić je w pobliżu miejsca, gdzie odbędzie się egzamin. Dzięki temu koń nie będzie się niecierpliwił i wiercił czekając na Twój powrót. 

Pamiętaj, że egzaminator ma  obowiązek dostosować do Twojego wieku nie tylko formułę zadań, ale także sposób rozmowy. Nie ma się czego bać! 

Opieka stajenna - zadania wskazane są w regulaminie PZJ, który obowiązuje z dniem 1 stycznia 2022 r.:

  1. Podejdź do konia i nałóż kantar. Opisz czynności, które wykonujesz.

  2. Wyprowadź konia z boksu i przywiąż bezpiecznym węzłem. Opisz czynności, które wykonujesz.

  3. Wyczyść kopyta. Opisz czynności, które wykonujesz.

  4. Wyczyść konia. Wymień podstawowy sprzęt służący do pielęgnacji konia i opisz czynności, które wykonujesz. 

  5. Wskaż następujące części ciała konia: kłąb, lędźwie, słabiznę, staw barkowy, ramię, łokieć, przedramię, nadgarstek, guz biodrowy, guz kulszowy, udo, kolano, podudzie, staw skokowy, nadpęcie, staw pęcinowy, pęcinę, koronkę, kopyto, strzałkę, kasztany, ostrogi, sanki, ganasze, potylicę, mostek.

  6. Przynieś i załóż ogłowie wędzidłowe. Opisz czynności, które wykonujesz. Wymień najważniejsze części ogłowia wędzidłowego.

  7. Zademonstruj poprawne dopasowanie ogłowia. Opisz czynności, które wykonujesz.

  8. Przynieś siodło i osiodłaj konia. Opisz czynności, które wykonujesz. Wymień części siodła sportowego.

  9. Załóż ochraniacze. Opisz czynności, które wykonujesz. Wymień kilka rodzajów ochraniacz.

  10. Wyprowadź konia ze stajni i zawróć. Opisz czynności, które wykonujesz

  11. Przygotuj konia do wsiadania i wsiądź. Dopasuj długość puślisk i podciągnij popręg. Opisz czynności, które wykonujesz. 

  12. Zsiądź z konia. Opisz czynności, które wykonujesz.

  13. Rozsiodłaj konia. Opisz czynności, które wykonujesz.

  14. Zdejmij ogłowie i nałóż kantar. Opisz czynności, które wykonujesz.

  15. Załóż derkę. Opisz czynności, które wykonujesz. Wymień kilka rodzajów derek.

W kolejnym artykule przybliżymy Wam, jak wygląda druga część egzaminu “Jeżdżę Konno”. Podpowiemy Wam także, jak się ubrać na egzamin oraz czego nie wolno podczas egzaminu używać.