Na początku przygody jeździeckie mamy prawo czuć się zagubieni, doświadczenie osoby początkujące jest małe, więc nic dziwnego, że ma ona spore dylematy przy zakupie pierwszego kasku, bryczesów, sztybletów, czy nawet rękawiczek. Nie pomaga w tym również szeroka i zróżnicowana oferta sklepów jeździeckich. 

Zalecana kolejność zakupów: 

Kask 

Kluczowy element sprzętu jeździeckiego. Głównie ze względów bezpieczeństwa i higieny. Szkółki jeździeckie często mają kaski na wyposażeniu, ale zdarza się, że rozmiar jest nieodpowiedni do obwodu głowy. Co więcej trzeba mieć na względzie, że szkółkowe kaski eksploatowane są wiele lat, dlatego też są przepocone i niekiedy nawet wewnętrznie uszkodzone (czego nie jesteśmy w stanie zauważyć). 

Bryczesy 

Na początku można oczywiście jeździć w wygodnych spodniach, czy legginsach sportowych. Zalecane są takie, które będą przylegać do ciała. Jednak kupno nawet najtańszych bryczesów podniesie nasz komfort jazdy. Pożegnamy bezpowrotnie problem obtarć, a co najważniejsze polepszymy swój dosiad. Aktualnie najlepiej cenowo wychodzą bawełniane bryczesy z silikonowym lejem. Są one również bardzo wygodne. W sklepach znajdziecie bryczesy z pełnym lejem lub lejem kolanowym. Warto również wyposażyć się w podkolanówki jeździeckie. Zakładamy je na bryczesy, dzięki temu zapobiegniemy podchodzeniu do góry oraz przekręcaniu się nogawek. 

Sztyblety 

Na pierwszym etapie nauki możemy jeździć w obuwiu sportowym lub butach, które nia mają bardzo grubej podeszwy. Sztyblety jednak posiadają kilka istotnych cech, których zwykłe obuwie nie ma. Przede wszystkim sztywna podeszwa, która zapobiega wbijaniu się w strzemienia w stopę. Pozwala to na łatwiejsze utrzymanie tej części nogi w prawidłowej pozycji. Co więcej sztyblety są zrobione z gładkiej faktury od strony konia, a więc go nie skrzywdzą, nie zarysują też skóry zamkiem, zapięciem, czy też jakąś ozdobną naszywką. Kolejną ważną cechą, którą posiadają tego typu buty to fakt, że są one wysokie w kostce, dzięki czemu ją stabilizują, a to z kolei zmniejsza ryzyko kontuzji. Sztyblety również pozwalają na szybkie wyciągnięcie nogi ze strzemion i zapobiegają jej zaklinowania się. Jest to szczególnie ważne, gdy należy szybko ewakuować się z konia lub w sytuacji, gdy po prostu z niego spadniemy. 

Sztylpy/czapsy 

Ich głównym zadaniem jest ochrona łydki przed otarciami oraz urazami, które pochodzą od puślisk i siodła. Są zazwyczaj wykonane ze skóry lub skóropodobnych materiałów. Dzięki nim łydka jest również bardziej stabilna przy siodle, a także łatwiej jest kontrolować jej ułożenie. 

Pamiętajcie również, że nasz sklep służy fachową pomocą i chętnie Wam doradzi podczas zakupów.