Czym jest napierśnik i co muszę o nim wiedzieć? 

Skoro wiedzę na temat popręgów macie już w małym paluszku, czas dowiedzieć się więcej o napierśnikach! 

Pamiętajcie, że dobrze dobrany sprzęt jeździecki wpływa na komfort jazdy. Zanim jednak zabierzecie się za skompletowanie wszystkich elementów warto dowiedzieć się, jakie są rodzaje poszczególnych części i w które warto zainwestować. 

Jaka jest rola napierśnika? 

Napierśnik ma za zadanie stabilizować siodło na grzbiecie konia oraz zapobiegać jego przesuwaniu się w tył. To właśnie to powoduje, że napierśniki bardzo chętnie stosowane są w różnych, dynamicznych dyscyplinach takich, jak WKKW, skoki przez przeszkody czy barrel racing. Stosunkowo często napierśniki stosuje się również przy koniach o specyficznej budowie, przykładowo przy wysokim kłębie czy wąskim tyle lub szerokim przodzie. Super sprawdzą się również do jazdy w terenie, szczególnie gdy trasa przewiduje dużą ilość podjazdów i zjazdów, a droga jest nierówna. Podczas zawodów napierśniki pełnią funkcję dekoracyjną dodając elegancki wygląd końskiemu rządu. Napierśnik nie jest jednak obowiązkowym elementem wyposażenia jeździeckiego, ale w niektórych sytuacjach jest bardzo praktyczny. 

Rodzaje napierśników 

Zadanie wszystkich napierśników jest dosyć podobne. Różnią się one nie tylko materiałem, z jakiego są wykonane, ale także sposobem zakładania i łączenia ich  z siodłem. Wyróżniamy napierśnik z zapięciem trzypunktowym, napierśnik z zapięciem pięciopunktowym, a także pasy napierśnikowe, czyli inaczej napierśnik z zapięciem dwupunktowym.

  • Napierśnik z zapięciem trzypunktowym -zapinany jest po dwóch stronach siodła, a także pomiędzy końskim ogonem - do popręgu w jego centralnej części. Bardzo chętnie wybierane jest przez skoczków, a jego sposób zakładania jest uważany za najprostszy. 

  • Napierśnik z zapięciem pięciopunktowym - podpinany jest po dwóch stronach siodła, po bokach popręgu (ma łącznie cztery miejsca styku). Pomiędzy nogami konia biegnie piąty pas, który umieszczany jest pośrodku popręgu. Skutecznie rozkłada nacisk, dzięki czemu zapewnia koniowi odpowiedni popręg. To rodzaj napierśnika, który umożliwia najbardziej precyzyjne dopasowanie. 

  • Napierśnik z zapięciem dwupunktowym - to forma pasa, który biegnie poziomo przez pierś konia, a następnie zapinany jest po obu stronach siodła. Najczęściej wybierany jest wśród jeźdźców westernowych.

Wiele firm oferuje również personalizację napierśników i dobranie zdobień lub koloru. Pamiętajcie jednak, że najważniejsze jest prawidłowe zapięcie tego elementu - zbyt ciasno zapięty będzie ograniczać ruchy konia, zbyt luźno zapięty natomiast nie spełni swojego zadania, a dodatkowo może powodować zagrożenie, ponieważ koń, przykładowo podczas skoków może zahaczyć o niego kopytem.